Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri

Ölümcül kanser türlerinin en üst sıralarında yer alan Pankreas kanseri, karın boşluğunun üst tarafında saklandığı ve iç kısımlara kadar yayıldığı için teşhis ve tedavisi zor hastalıklar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Sessizce ilerleyen bu kanser türü, semptomlarını çok geç gösterdiği için çoğu zaman son aşamalarda fark edilebilmektedir. O yüzden her kanser türünde olduğu gibi ‘Erken Teşhis’ Pankreas kanserinde daha da önem kazanmaktadır.

PEKİ ERKEN TEŞHİS ETMEMİZİ SAĞLAYACAK BU BULGULAR NELERDİR?

– İştahsızlık

– Kilo kaybı

– Karın bölgesinde ağrı

– Bulantı

– Sarılık

– Kronik pankreatit

– Aniden ortaya çıkan diyabet (şeker hastalığı) en yaygın görülen bulgularıdır.

pankreas kanseri doktoru izmir, pankreas profesörleri izmir, pankreas kanseri doktor öneri, pankreas kanserinde en iyi hastane, en iyi pankreas kanseri doktoru, pankreas kanseri izmir, izmir pankreas kanseri, pankreas kanseri tedavisi izmir,
Kanser türlerinin en üst sıralarında yer alan karın boşluğunun üst tarafında saklandığı, iç kısımlara kadar yayıldığı kanseri

Pankreas da endokrin (hormon üreten) ve ekzokrin (sindirim salgısı üreten) olmak üzere tüm görevlerini yerine getiren iki ayrı hücre grubu bulunmaktadır. Pankreas kanseri denilince hastaların çoğunda pankreas kanalı kaynaklı duktal adenokarsinom tipi görülebilmektedir. Bunun dışında nöroendokrin tümörler bu konunun dışında tutulmaktadır. Çünkü bu tümörlerin seyrediş şekilleri  ve tedavi tarzları ayrı özellikler taşımaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz bulgulardan biriside şeker hastalığı idi. Her şeker hastalığının mutlaka patolojisinin olmadığı gösterilmelidir. Birden ortaya çıkan şeker hastalığının pankreas kanseri sebebi olabileceği gibi, uzun süreli şeker hastalığının da üzerinde etkisinin fazla olduğu birçok çalışma ile kanıtlanmış durumdadır.

NEDEN OLUŞUR?

Nelerin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Fakat kanser olguları üzerinden  belirlenen bazı risk faktörleri vardır;

– 50 yaşından sonra risk artmakta

– Erkeklerde görülme riski daha fazla

– Aşırı sigara tüketimi

– Benzin, metalurjik kokular ve böcek ilaçlarının kullanımına fazladan  maruz kalmak

– Olguların %10’u kalıtsal seyretmekte

– Diabet hastalarında diğerlerine oranla görülme sıklığı daha fazla

– İnce bağırsak ve ülser kanamalarına yönelik önceden geçirilen operasyonlar

PANKRAES KANSERİNİN TANI YÖNTEMLERİ

Modern yöntemlere geçilmiş olsa bile henüz Pankreas kanseri için herhangi bir ilaç tedavisi geliştirilememiştir. Mutlak çözüme en yakın derecede ulaşabileceğimiz cerrahi yöntemler ile müdahale edilebilir. Erken evrede teşhis edildiğinde özellikle Whipple ameliyatı ile hastanın yaşam kalitesini arttırma şansımız yüksek orandadır.

Pankreas kanserinde tanının erken konulması sinsi ilerleyip belirti ve bulgu göstermediği için zorlaşabilmektedir. Bu durumda görüntüleme büyük önem kazanmaktadır. En çok kullanılan ve en iyi bilgi veren yöntem; BT(bilgisayarlı tomografi)’dir. BT(bilgisayarlı tomografi) tümörün cerrahi müdahaleye uygun olmadığını yüksek oranda gösterebilir. Ama bazı durumlarda ameliyat sırasında da anlaşılabilir. Bu durumda hekimin cerrahi müdahale öncesinde kanserli tümörün alınıp alınmamasına karar vermesi çok önemlidir.

BT(bilgisayarlı tomografi) dışında;

– Kan testi yapılarak bilirubin gibi önemli maddelerin değerlerine bakılır.

– Doku, idrar ve kan örnekleri alınıp ölçümler yapılır. Bu ölçümlerde CA 19.9 ve CEA ismindeki iki tümör belirtici yardımcı olabilmektedir.

– MRI da BT kadar bize yol göstericidir. Özellikle pankreasın çevre dokularla ilgili olan bulgularda aydınlatıcıdır.

– Kötü hdıruylu tümörlerde tercih ettiğimiz PET taramasıda bulunmakta.

Bunların yanında gerektiği durumlarda laparoskopi, biyopsi, ERCP, PTC gibi yöntemlerde kullanılabilmektedir.

Ara