Karaciğer Kanseri

Karaciğer Kanseri

Erişkin birincil karaciğer kanseri, karaciğerin dokularında malign (kanser) hücrelerin oluştuğu bir hastalıktır.

Hepatit veya siroz olması erişkin birincil karaciğer kanseri riskini etkileyebilir.

Erişkin birincil karaciğer kanserinin belirtileri ve semptomları sağ tarafta bir yumru veya ağrı içerir.

Karaciğer ve kanı inceleyen testler, yetişkin birincil karaciğer kanserini tespit etmek ve teşhis etmek için kullanılır.

Bazı faktörler prognozu (iyileşme şansı) ve tedavi seçeneklerini etkiler.

Karaciğerin dokularında malign (kanser) hücrelerin oluştuğu bir hastalıktır.

Karaciğer vücuttaki en büyük organlardan biridir. İki lobu vardır ve karın kafesinin sağ üst tarafını göğüs kafesinin içine doldurur. Karaciğerin birçok önemli fonksiyonlarından üçü:

Zararlı maddeleri kandan filtrelemek için vücuttan dışkı ve idrarda geçirilebilir.

Safra, besinlerden gelen yağları sindirmeye yardımcı olmak için.

karaciğer profesörleri izmir, izmir karaciger hastanesi, karaciğer kanseri profesörleri, turkiyenin en iyi karaciger doktoru, en iyi karaciğer hastanesi, karaciğer kanseri izmir, karaciğer kanser tedavisi izmir, izmir karaciğer kanseri tedavisi
Erişkin birincil karaciğer kanserinin en yaygın türü hepatosellüler karsinomdur. Bu tür dünya çapında kansere bağlı ölümlerin …

Vücudun enerji için kullandığı glikojen (şeker) depolamak.

Erişkin birincil karaciğer kanserinin iki türü:

Hepatosellüler kanser.

Cholangiocarcinoma (safra kanalı kanseri). (Daha fazla bilgi için Safra Kanal Kanseri Tedavisi PDQ özetine bakın.)

Erişkin birincil karaciğer kanserinin en yaygın türü hepatosellüler karsinomdur. Bu tür dünya çapında kansere bağlı ölümlerin üçüncü önde gelen nedenidir.

Bu özet, birincil karaciğerde başlayan kanser tedavisiyle ilgilidir. Vücudun diğer bölgelerinde başlayan ve karaciğere yayılan kanserin tedavisi bu özet kapsamında ele alınmamıştır.

Primer kanser hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, çocuklar için tedavi, yetişkinler için tedaviden farklıdır. (Daha fazla bilgi için Çocukluk Çağı Kanser Tedavisi ile ilgili PDQ özetine bakınız.)

Hepatit veya siroz olması erişkin birincil riskini etkileyebilir.

Hastalık etme şansınızı artıran her şey risk faktörü olarak adlandırılır. Bir risk faktörüne sahip olmak kansere yakalanmanız anlamına gelmez; Risk faktörlerine sahip olmamanız, kanser elde etmeyeceğiniz anlamına gelmez. Risk altında olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Aşağıdakiler yetişkin birincil karaciğer kanseri için risk faktörleridir:

Hepatit B veya Hepatit C’ye sahip olmak. Hepatit B ve Hepatit C’ye sahip olmak riski daha da artırabilir.

Siroz olması, şunlardan kaynaklanabilir:

hepatit (özellikle hepatit C); veya uzun yıllar boyunca alkol tüketmek veya alkolik olmak.

Metabolik sendromu olan, karın çevresinde fazla yağ, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, yüksek trigliserit düzeyleri ve kandaki düşük yoğunluklu yüksek lipoproteinler gibi birlikte ortaya çıkan bir dizi durumun olması.

Karaciğer hasarı uzun süre dayanır, özellikle siroza yol açarsa.

Hemokromatozise sahip olmak, vücudun ihtiyaç duyduğu yerden daha fazla demir almakta ve depolamakta olduğu bir durumdur. Ekstra demir karaciğer, kalp ve pankreasta depolanır.

Aflatoksin ile lekelenmiş yiyecekler yiyin (tahıllar ve kabuklu yemişler gibi gıdalarda yetişebilen bir mantardan gelen zehir, doğru şekilde depolanmamıştır).

Erişkin birincil karaciğer kanserinin belirtileri ve semptomları sağ tarafta bir yumru veya ağrı içerebilir.

Bunlar ve diğer belirtiler ve semptomlar erişkin birincil karaciğer kanseri veya diğer koşullardan kaynaklanabilir. Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışın:

 • Göğüs kafesinin hemen altında sağ tarafta sert bir yumru.
 • Sağ tarafta üst karın rahatsızlığı.
 • Şişmiş bir karın.
 • Sağ omuz kanadının yanında veya sırtında ağrı.
 • Sarılık (cildin ve gözlerin beyazlarının sararması).
 • Kolay morarma veya kanama.
 • Sıradışı yorgunluk veya zayıflık.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Küçük bir yemek yedikten sonra iştahsızlık veya doluluk hissi kaybı.
 • Bilinen bir sebepten dolayı kilo kaybı.
 • Soluk, kireçli bağırsak hareketleri ve karanlık idrar.
 • Ateş.

Karaciğer ve kanı inceleyen testler, yetişkin birincil kanseri tespit etmek ve teşhis etmek için kullanılır.

Aşağıdaki testler ve prosedürler kullanılabilir:

Fiziksel Muayene ve Tarih: Vücudun genel belirtilerini kontrol etmek için muayene, örneğin topaklar veya olağandışı görünmeyen herhangi bir şey gibi hastalık belirtilerini kontrol etme. Hastanın sağlık alışkanlıklarının geçmişi ve geçmiş hastalıklar ve tedaviler de alınacaktır.

Serum tümörü marker testi: Kandaki organ, doku veya tümör hücreleri tarafından salınan belirli maddelerin miktarını ölçmek için bir kan örneğinin incelendiği bir prosedür. Kandaki artmış seviyelerde bulunan belirli maddeler belirli kanser türlerine bağlıdır. Bunlara tümör belirteçleri denir. Kandaki artmış bir alfa-fetoprotein (AFP) seviyesi kanser belirtisi olabilir. Diğer kanserler ve siroz ve hepatit dahil olmak üzere bazı kansersiz durumlar da AFP seviyelerini artırabilir. Bazen karaciğer kanseri olduğunda bile AFP seviyesi normaldir.

Karaciğer fonksiyon testleri: Karaciğerin kanla salınan bazı maddelerin miktarını ölçmek için kan örneğinin kontrol edildiği bir prosedür. Bir maddenin normalden yüksek bir miktarı, karaciğer kanseri belirtisi olabilir.

CT taraması (CAT taraması): Farklı açılardan alınan, karın gibi vücudun içindeki alanların ayrıntılı resimlerini yapan bir prosedür. Resimler bir x-ray makinesine bağlı bir bilgisayar tarafından yapılır. Bir boya, bir damar içine enjekte edilebilir veya organların veya dokuların daha net görünmesine yardımcı olmak için yutulabilir. Bu prosedüre ayrıca bilgisayarlı tomografi, bilgisayarlı tomografi veya bilgisayarlı aksiyal tomografi denir. Karaciğerdeki anormal alanların en iyi resmini elde etmek için, boya enjekte edildikten sonra görüntüler üç farklı zamanda alınabilir. Buna üç fazlı CT denir. Spiral veya sarmal CT taraması, vücudu spiral bir yolda tarayan bir röntgen cihazı kullanarak vücudun içindeki alanların çok ayrıntılı resimlerini yapar.

MRG (manyetik rezonans görüntüleme): Karaciğer gibi vücudun içindeki alanların bir dizi ayrıntılı resmini yapmak için mıknatıs, radyo dalgaları ve bilgisayar kullanan bir prosedür. Bu prosedüre ayrıca nükleer manyetik rezonans görüntüleme (NMRI) denir. Karaciğerin içinde ve yakınında kan damarlarının ayrıntılı resimlerini oluşturmak için, boya bir damar içine enjekte edilir. Bu prosedür MRA (manyetik rezonans anjiyografi) olarak adlandırılır. Karaciğerdeki anormal alanların en iyi resmini elde etmek için, boya enjekte edildikten sonra görüntüler üç farklı zamanda alınabilir. Buna üç fazlı MRI denir.

Ultrason muayenesi: Yüksek enerjili ses dalgalarının (ultrason) iç doku veya organlardan dışarı çıktığı ve ekolar oluşturduğu bir prosedür. Ekolar, sonogram adı verilen vücut dokularının bir resmini oluşturur. Resim daha sonra bakmak için basılabilir.

Biyopsi: Hücre ya da dokuların çıkarılması, böylece bir patolog tarafından kanser belirtilerini kontrol etmek için bir mikroskop altında görülebilmektedir. Hücre veya doku örneğini toplamak için kullanılan prosedürler aşağıdakileri içerir:

İnce iğne aspirasyon biyopsisi: İnce bir iğne kullanarak hücrelerin, dokunun veya sıvının alınması.

Çekirdek iğne biyopsisi: Hücrelerin veya dokunun biraz daha geniş bir iğne kullanılarak alınması.

Laparoskopi: Karın içindeki organlara hastalık belirtilerini kontrol etmek için cerrahi bir prosedür. Karın duvarında küçük kesikler (kesikler) yapılır ve insizyonlardan birine bir laparoskop (ince, ışıklı tüp) yerleştirilir. Doku numunelerini çıkarmak için aynı veya başka bir kesiden başka bir alet eklenir.

Erişkin birincil karaciğer kanserini teşhis etmek için her zaman biyopsi yapılmasına gerek yoktur.

Bazı faktörler prognozu (iyileşme şansı) ve tedavi seçeneklerini etkiler.

Prognoz (iyileşme şansı) ve tedavi seçenekleri aşağıdakilere bağlıdır:

Kanserin evresi (tümörün büyüklüğü, karaciğerin bir kısmını veya tamamını etkiler mi, yoksa vücutta başka yerlere yayılmış mıdır).

Karaciğer nasıl çalışıyor?

Karaciğerin sirozu olup olmadığı da dahil olmak üzere hastanın genel sağlığı.

Ara