Apandisit

apandisit belirtileri

Apandisit Nedir?

Apendix ya da bilinen adıyla apandis dogustan varolan, kalin barsagin baslangiç kismindan kaynaklanan 5-6 cm boyunda ve 2-3 mm çapinda kör bir barsak parçasidir. Burada birçok mikroorganizma yaşar. Bu mikroorganizmalar, barsakta da yaşayan mikroplardır. Apandisin içi, dışkı ya da safra taşı gibi nedenlerle tıkandığında, kalın bağırsakla bağlantısı zayıflar. apandisit belirtileri Böylece mikroplar hastalık yapıcı özellik kazanırlar. Sonrasında burada iltihap oluşmaya başlar. Mikropların birikmesi ve iltihap oluşması apandiste basıncın artmasına yol açar ve çürüme başlar. İltihap apandisit hastalığına sebep olabilmektedir.

Kimlerde Görülür?

Genellikle 3 yasindan sonra görülmeye baslar. Tüm yas guruplarinda rastlanmasina ragmen, 35 yasindan sonra görülme sikligi azalmaktadir.

Erkeklerde kadınlara oranla görülme sıklığı daha fazladır.

apandist, apendix, apendix izmir, apandist izmir, izmir apandist, apandist, apandisit, apandisit izmir,
Akut izmir acil müdahale gerektiren en sık rastlanan akut batın nedenlerindendir. Müdahalede geç kalındığında basit perforasyon ile sonuçlanabilmekte ve gecikme süreci ölüm oranını arttırabilmektedir. İzmir Apandisit, Apandisit Belirtileri

Karnın sağ tarafında ağrı

Kalın bağırsağın olduğu bölgede şişlik ve sertlik

Zıplama ve ani hareket etme durumlarında karnın sağ alt bölgesinde acı

Kusma, ateş

Kabızlık

Elle yapılan muayene sonucunda karnın sağ alt bölgesinde tespit edilen sertlik belirtisi olabilir. Giderek şiddetlenen ağrı ve ağrının olduğu bölgedeki gözle görülür şişlik de bu hastalığın belirtileri arasındadır. Kesin tespiti ve boyutu kan tahlili ve ultrason ile anlaşılabilmektedir.

Akut acil müdahale gerektiren en sık rastlanan akut batın nedenlerindendir. Müdahalede geç kalındığında basit perforasyon ile sonuçlanabilmekte ve gecikme süreci ölüm oranını arttırabilmektedir.

Apandisit Tedavisi

apandisit belirtileri ve tedavisi kolay bir hastalıktır. Apandis, antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerdedir. Kesin tedavi için ameliyat gerekebilmektedir. Ameliyatı kolay bir ameliyattır. Bu ameliyat sırasında alınır. Yaklaşık 30-40 dakika sürer ve gün hastanede yatış gerektirir.

Ara