4 Kilo Verme Cerrahisi Çeşitleri

Kilo kaybı ameliyatı geçirdiğinizde, cerrahınız midenizde veya ince bağırsağınızda ya da her ikisinde de değişiklik yapar. Cerrahların tipik olarak kullandığı dört yöntem şunlardır:

Gastrik Bypass

Doktorunuz buna “Roux-en-Y” gastrik bypass veya RYGB diyebilir. Cerrah midenin sadece çok küçük bir kısmını bırakır (kese denir). Bu kese çok fazla yiyecek tutamaz, bu yüzden daha az yersiniz. Yediğiniz yiyecekler, midenin geri kalanını atlar ve doğrudan torbadan ince bağırsağınıza geçer. Bu ameliyat genellikle içeride görmek için bir kamera kullanılarak (laparoskop) birkaç küçük kesiden yapılabilir. Doktorlar ayrıca laparoskop yoluyla da yapılan benzer bir prosedür olan mini-gastrik bypass yapabilirler.

Ayarlanabilir Gastrik Bant

Kilo Verme Cerrahisi Çeşitleri, Gastrik Kılıf, Doudenal Anahtar, Elektrik İmpilantı, Kilo Verme Cerrahisi Faydaları, Kilo Verme Ameliyatının Riskleri Ve Faydaları,
Ayarlanabilir Gastrik Bant

Cerrah karnınızın üstüne küçük bir bant koyar. Bandın içinde, bandın ne kadar sıkı veya gevşek olduğunu kontrol eden küçük bir balon bulunur. Bant, midenize ne kadar yiyecek girebileceğini sınırlar. Bu ameliyat bir laparoskop kullanılarak yapılır.

Gastrik Kılıf

Kilo Verme Cerrahisi Çeşitleri, Gastrik Kılıf, Doudenal Anahtar, Elektrik İmpilantı, Kilo Verme Cerrahisi Faydaları, Kilo Verme Ameliyatının Riskleri Ve Faydaları,
Gastrik Kılıf

Bu ameliyat midenin çoğunu çıkarır ve midenin üst kısmının mide kılıfı adı verilen dar bir bölümünü bırakır. Ameliyat ayrıca açlık hormonu grelinini de engelleyebilir, böylece daha az yersiniz.

Duodenal Anahtar

Bu, midenin çoğunu kaldıran ve ince bağırsağınızın çoğunu atlamak için bir mide kılıfı kullanan karmaşık bir ameliyattır. Ne kadar yiyebileceğinizi sınırlar. Ayrıca vücudunuzun yiyeceklerden besinleri emmek için çok fazla şansı olmadığı anlamına gelir, bu da ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri yeterince alamadığınız anlamına gelebilir.

Elektrik İmplantı

Kilo Verme Cerrahisi Çeşitleri, Gastrik Kılıf, Doudenal Anahtar, Elektrik İmpilantı, Kilo Verme Cerrahisi Faydaları, Kilo Verme Ameliyatının Riskleri Ve Faydaları,
Elektrik İmplantı

Maestro Şarj Edilebilir Sistem, mide ve beyin arasındaki vagus siniri adı verilen bir sinire elektrik darbeleri iletmek için kalp pili gibi çalışır. Bu sinir beyine mide dolduğunda bunu söyler. Cihaz karına implante edilir ve vücudun dışından ayarlayabilen bir uzaktan kumandaya sahiptir.

Kilo Verme Cerrahisinin Faydaları

Kilo kaybı ameliyatından sonra, çoğu insan 18-24 ay boyunca kilo verir. Bu noktada, birçok kişi kilolarının bir kısmını geri almaya başlar, ancak çok azı hepsini geri kazanır. Obezite ile ilgili herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, bunlar genellikle kilo verme ameliyatından sonra iyileşir. Diyabet gibi bazı durumlar hızla iyileşebilir. Yüksek tansiyon gibi diğerleri biraz daha uzun sürebilir.

Riskleri ve Yan Etkileri

  • En yaygın yan etkiler mide bulantısı, kusma, şişkinlik, ishal, aşırı terleme, artan gaz ve baş dönmesidir.
  • Ciddi yan etkiler arasında kanama, enfeksiyon, dikişin olduğu bölgede sızıntı ve bacaklardan kalbe, karaciğere hareket edebilen kan pıhtıları sayılabilir.
  • Kilo verme ameliyatını takiben uzun süreli problemler sahip olduğunuz tipe bağlıdır. Özellikle gastrik bypass ile ilgili en yaygın sorunlardan biri, yiyeceklerin ince bağırsakta çok hızlı hareket ettiği “damping sendromu” dur. Semptomlar mide bulantısı, halsizlik, terleme, bayılma, yemekten sonra ishal ve çok zayıf hissetmeden tatlı yiyememektir.
  • Kilo kaybı ameliyatı geçiren kişilerin% 50’sinde görülebilir. Ancak yüksek şekerli gıdalardan kaçınmak ve bunları yüksek lifli gıdalarla değiştirmek, onu önlemeye yardımcı olabilir.
  • Safra taşları çok hızlı bir şekilde kilo verdiğinizde oluşabilir. Onları önlemeye yardımcı olmak için doktorunuz ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca safra tuzları almanızı önerebilir.
  • Özellikle ameliyat vücudunuzun besinleri besinlerden emmesini zorlaştırdıysa, yeterli besin aldığınızdan emin olmanız gerekir.
  • Hızlı kilo kaybı ve beslenme yetersizlikleri gelişmekte olan bir bebeğe zarar verebileceğinden, doktorlar genellikle kilo vermeden önce kilo kaybı ameliyatı geçiren ve kiloları stabil hale gelene kadar hamileliği önlemek için kadınlara tavsiyelerde bulunurlar.